SKUTECZNA KOMUNIKACJA – Cyfrowy język ciała

Dziś komunikacja w kanałach cyfrowych, poza komunikacją twarzą w twarz, została intensywnie włączona do naszego codziennego życia. Można nawet powiedzieć, że cyfrowe metody komunikacji stały się bardziej rozpowszechnione niż komunikacja bezpośrednia. Komunikacja cyfrowa prawie wyeliminowała pojęcie czasu i przestrzeni, ponieważ Internet stworzył możliwość komunikowania się z kimś oddalonym nawet o tysiące kilometrów o każdej porze dnia i nocy.

Transmisja obrazu, która miała miejsce w procesie wynalezienia pisma w historii ludzkości, ponownie stała się ważna wraz z cyfrową socjalizacją. Emoji i gify stały się ważnym elementem codziennej korespondencji. Emotikonom udało się osiągnąć pozycję, którą możemy nazwać wspólnym językiem cyfrowego świata. Nadajemy znaczenie emoji i odpowiednio zapewniamy skuteczną komunikację w cyfrowym świecie. Zamiast aktu pisania za pomocą tych symboli zaczęto wyrażać uczucia i myśli. Mimo to nie jest w stu procentach możliwe dokładne przekazanie intensywności emocji odczuwanych przez daną osobę za pomocą emotikonów.

W życiu codziennym skutecznie komunikujemy się za pomocą mowy ciała, gestów, mimiki, postawy ciała i ruchów gałek ocznych. W rzeczywistości mowa ciała znacznie ułatwia i wzmacnia komunikację. Ale czy tak łatwo jest komunikować się przez internet, kiedy nie dzielimy z nikim tego samego miejsca i się nie widujemy? Nie, nie jest to łatwe, ale nadal możliwe w jakimś procencie. Możemy uczynić naszą komunikację bardziej efektywną, używając języka ciała, tonu głosu i ruchów mimicznych w komunikacji twarzą w twarz, wideo lub audio. Podobnie możemy sprawić, by nasza komunikacja była skuteczna, wykorzystując cyfrową mowę ciała w środowisku wirtualnym. Musimy zadbać o to, aby przesłanie, które przekazujemy, zostało właściwie zrozumiane, a pozycja indywidualna, duchowa i społeczna mogła zostać właściwie odebrana. Zwiększenie efektywności komunikacji w środowisku wirtualnym i wspieranie znaczenia symbolami, emotikonami, dużymi literami czy skrótami sprawi, że komunikacja będzie bardziej efektywna. Emotikony i symbole pomogą Ci, gdy użycie języka ciała, głosu i oddechu jako wymogu środowiska internetowego nie jest możliwe. Im lepiej poznasz symbole komunikacyjne i język emotikonów, częściej aktualizujesz wiedzę o nich, tym większy sukces odniesiesz w skutecznej komunikacji. Warto jednak wiedzieć, że większość procesów komunikacyjnych w środowiskach cyfrowych pojawia się i znika jak produkty kultury popularnej. Te symbole, które w przeszłości były często używane wśród młodych ludzi, są obecnie częściej używane w cyfrowej komunikacji osób w średnim i starszym wieku. W rzeczywistości widzimy w różnych badaniach, że młodzi ludzie nie używają już symbolicznych wskaźników komunikacji podobnych do emotikonów.

Dla skutecznej komunikacji sposób, w jaki mówisz, jest równie ważny jak to, co mówisz. Podobnie jak w naszym codziennym życiu, sposób, w jaki mówisz w środowiskach cyfrowych, jest równie ważny jak to, co mówisz. Szczegóły, takie jak znaki interpunkcyjne lub emotikony, których używasz oraz sposób, w jaki mówisz podczas spotkań wideo, zmieniają i kształtują cyfrową mowę ciała. Pomyśl o ostatnim e-mailu, który wysłałeś do pracy. Czy ich zdania kończyły się kropką lub wykrzyknikiem, czy też całkowicie zrezygnowałeś z interpunkcji? Czy to był emoji czy zwykły tekst, czy odpowiedziałeś szybko, czy odpowiedziałeś z przeprosinami z opóźnieniem? Teraz rozważ rozmowę z przyjacielem. Spędziłeś dużo czasu na szukaniu naklejek odpowiednich na wydarzenie, przerywałeś w wiadomościach grupowych i logowałeś się z zupełnie innym tematem, czy używałeś zbyt wielu emotikonów? A może użyłeś odpowiedniego emoji we właściwym miejscu? Warto zadawać sobie te pytania podczas komunikacji.

Jeśli chcesz być skuteczny i zrozumiały poprzez słowa, których używasz, przekazując swoje wiadomości w środowisku wirtualnym, powinieneś zadbać o to, aby zdania, których używasz, były zgodne z Twoimi życzeniami i zawierały uprzejmości. Pamiętaj, że płynność twoich zdań, zwracanie uwagi na zasady pisowni, regularne lub nieregularne zdania, konieczne lub niepotrzebne skróty dadzą wskazówki na temat twoich cech osobie, która nie zna cię w pełni. Podobnie jak nasz fizyczny język ciała, cyfrowy język ciała jest pełen wskazówek, które wskazują na takie rzeczy, jak nasz nastrój lub interakcja, i zmienia znaczenie słów wypowiadanych w wiadomościach tekstowych, telefonach lub rozmowach wideo. W takim przypadku powinieneś być bardzo ostrożny i zadbać o to, aby znaleźć się we właściwej pozycji w umyśle osoby, która próbuje zdefiniować twoje cechy osobiste. Jeśli piszesz w tym samym czasie z kilkoma osobami lub w grupie, powinieneś uważać, aby nie przerywać rozmowy drugiej osobie, tak jak w rozmowie twarzą w twarz. Jeśli nie zastosujesz się do tej zasady, będzie to trudne dla obu stron w kwestii uporządkowania spraw i poruszanych tematów, być może nie będziecie mogli wrócić do tego omawianych , a przerwanych kwestii.

Ogólnie rzecz ujmując, mowa ciała w naszym rzeczywistym życiu opiera się głównie na autentyczności. W cyfrowej mowie ciała komunikacja jest często fikcyjna. Możesz użyć swojego logo, zdjęcia, awatara itp., które wybierzesz. Możesz umieścić zdjęcia, które nie należą do Ciebie lub które zostały poprawione, upiększone, nierealne. Często prowadzi do chwilowego poczucia szczęścia, oderwania od problemów życia codziennego, daje satysfakcję stworzoną przez i w wirtualnym środowisku.

Wygoda i łatwość komunikacji w Internecie może spowodować, że twoja pisownia i twoje komunikaty będą pełne błędów i niespójności (cyt.: TRT Haber –Turkiye, Prof. Dr. Mehmet Sezai).

Jak bardzo definiuje nas cyfrowa mowa ciała? W większości przypadków w naszym codziennym życiu możemy podjąć pozytywną lub negatywną ocenę dotyczącą danej osoby w ciągu 30 sekund, patrząc na jej wygląd. Fizyczny obraz osoby, gesty i mimika, wygląd, gesty i sposób ich użycia, postawa, ubiór, użycie akcesoriów, ton głosu ułatwiają nam zdefiniowanie tej osoby i stworzenie o niej obrazu. Jednak w środowisku cyfrowym można to określić poprzez podejście użytkownika do osoby, z którą komunikuje się. W tej definicji, chociaż styl pisania i dzielenia się treściami przez użytkownika tworzy świadomość i atrakcyjność, mówi się, że kwestia zaufania jest najważniejszym czynnikiem decydującym o zdefiniowaniu osoby. Psychologowie od dawna twierdzą, że komunikacja cyfrowa może powodować nieporozumienia. Dziś prowadzi się nawet skuteczne szkolenia z komunikacji cyfrowej. Aby komunikacja cyfrowa przebiegała w zdrowy sposób, potrzebne jest podkreślenie zaufania, tak jak w komunikacji tradycyjnej (cyt.: TRT Haber –Turkiye, Prof. Dr. Mehmet Sezai).

Oprócz korzyści płynących z komunikacji cyfrowej, istnieją również negatywne aspekty, które należy wziąć pod uwagę. W realnym życiu otoczonym normami społecznymi i prawnymi ludzie mają świadomość, że nie mają nieograniczonej wolności. Jednak w życiu cyfrowym użytkownik działa, myśląc, że ma swobodę robienia tego, co chce, z fałszywymi kontami lub z szeroko pojętą anonimowością. Taka sytuacja powoduje, że komunikacja jest niepewna, fałszywa i słabej jakości, zamiast stawać się coraz lepsza, silniejsza i dobrej jakości. Powinieneś bardzo uważać na fałszywe konta, a gdy zorientujesz się, że konto jest fałszywe, powinieneś natychmiast przerwać komunikację z tym kontem. Jeśli to fałszywe konto zostało otwarte na nazwisko znajomego, natychmiast poinformuj o tym osobę, którą znasz. Oczywiście zrozumienie, czy konto jest fałszywe, wiąże się z rozwojem naszej cyfrowej percepcji. Jak każda umiejętność, doskonalenie cyfrowej mowy ciała wymaga praktyki. A Twoim zdaniem? Czy powinniśmy często używać cyfrowej mowy ciała, aby nabrać w tym więcej wprawy? 😉

Dziękuję! Cytowane źródło: TRT News –Turkiye

Podobne artykuły

EFEKTYWNA KOMUNIKACJA

Skuteczną komunikację można zdefiniować jako przekazanie wiadomości drugiej stronie w jak najjaśniejszy sposób i tak szybko, jak to możliwe. Umiejętność skutecznej komunikacji to umiejętność, której…