Radzenie sobie ze stresem

W dzisiejszych czasach trudno nie czuć się przytłoczonym od czasu do czasu. Pomiędzy pracą, rodziną i innymi zobowiązaniami możesz stać się zbyt zestresowany i zajęty. Jeśli żyjesz z wysokim poziomem stresu, narażasz całe swoje samopoczucie na ryzyko. Stres sieje spustoszenie w równowadze emocjonalnej, a także w zdrowiu fizycznym. Zawęża zdolność jasnego myślenia, efektywnego funkcjonowania i cieszenia się życiem. Może się wydawać, że nic nie możesz zrobić ze stresem, ale masz o wiele większą kontrolę, niż myślisz. Skuteczne zarządzanie pomaga przełamać stres, który wywiera wpływ na twoje życie, dzięki czemu możesz być szczęśliwszy, zdrowszy i bardziej produktywny. Ostatecznym celem jest zrównoważone życie, z czasem na pracę, związki, relaks i zabawę, a także odporność na presję i stawianie czoła wyzwaniom. Ale zarządzanie stresem nie jest uniwersalne dla każdego człowieka. Dlatego ważne jest, aby eksperymentować i dowiedzieć się, co działa najlepiej właśnie na ciebie. Poniższe wskazówki dotyczące radzenia sobie ze stresem mogą ci w tym pomóc.

1. Zidentyfikuj źródła stresu w swoim życiu

Zarządzanie stresem zaczyna się od zidentyfikowania źródeł stresu w Twoim życiu. To nie jest tak proste, jak się wydaje. Chociaż łatwo jest zidentyfikować główne czynniki stresogenne, takie jak zmiana pracy, przeprowadzka lub rozwód, określenie źródeł chronicznego stresu może być bardziej skomplikowane. Zbyt łatwo jest przeoczyć, w jaki sposób własne myśli, uczucia i zachowania przyczyniają się do codziennego poziomu stresu.

Aby zidentyfikować swoje prawdziwe źródła stresu, przyjrzyj się uważnie swoim nawykom, nastawieniu i wymówkom:

Czy tłumaczysz stres jako tymczasowy („Mam teraz milion spraw na głowie”), mimo że nie pamiętasz, kiedy ostatni raz odetchnąłeś?

Czy definiujesz stres jako integralną część swojej pracy lub życia domowego („Tutaj zawsze jest szalenie”), czy jako część swojej osobowości („Mam dużo nerwowej energii, to wszystko”)?

Czy obwiniasz za swój stres innych ludzi lub zdarzenia zewnętrzne, czy też postrzegasz to jako coś zupełnie normalnego i niezwykłego?

Dopóki nie przyjmiesz odpowiedzialności za rolę, jaką odgrywasz w tworzeniu lub utrzymywaniu go, poziom stresu pozostanie poza twoją kontrolą.

2. Ćwiczenia

Regularne ćwiczenia to jeden z najlepszych sposobów na relaks ciała i umysłu. Ponadto ćwiczenia poprawią Twój nastrój. Ale trzeba to robić często, żeby się opłaciło.

Więc ile powinieneś ćwiczyć tygodniowo? Do 2 godzin i 30 minut umiarkowanie intensywnych ćwiczeń, takich jak energiczne spacery lub 75 minut bardziej energicznych ćwiczeń, takich jak pływanie, jogging lub inne sporty. Skoncentruj się na wyznaczaniu celów, które możesz osiągnąć, aby się nie poddawać. Przede wszystkim pamiętaj, że wykonywanie jakichkolwiek ćwiczeń jest lepsze niż żadne.

3. Rozluźnij mięśnie

Kiedy jesteś zestresowany, twoje mięśnie stają się napięte. Możesz samodzielnie je rozluźnić i odświeżyć organizm poprzez:

Rozciąganie

Masaż

Gorącą kąpiel lub prysznic

Dobry sen

4. Głębokie oddychanie

Zatrzymanie się i wzięcie kilku głębokich oddechów może od razu zdjąć z ciebie presję. Zdziwisz się, o ile lepiej się poczujesz, gdy staniesz się w tym dobry. Po prostu wykonaj te 5 kroków:

Usiądź w wygodnej pozycji z rękami na kolanach i stopami na podłodze. Możesz się też położyć.

Zamknij oczy.

Wyobraź sobie siebie w relaksującym miejscu. Może to być na plaży, na pięknym polu trawy lub w dowolnym miejscu, które daje poczucie spokoju.

Powoli bierz głębokie wdechy i wydechy.

Rób to przez 5 do 10 minut.

5. Dobrze się odżywiaj

Stosowanie regularnej, dobrze zbilansowanej diety pomoże Ci ogólnie poczuć się lepiej. Może również pomóc kontrolować nastroje. Twoje posiłki powinny być pełne warzyw, owoców, pełnych ziaren i chudego białka dla energii. I nie pomijaj żadnego. To nie jest dla ciebie dobre i może wprawić cię w zły nastrój, co w rzeczywistości może zwiększyć twój stres.

6. Zwolnij

Współczesne życie jest tak zabiegane, że czasami potrzebujemy po prostu zwolnić i odpocząć. Przyjrzyj się swojemu życiu i znajdź małe sposoby, by to osiągnąć. Na przykład:

Ustaw zegarek na 5 do 10 minut do przodu. W ten sposób dostaniesz się do wyznaczonego miejsca trochę wcześniej i unikniesz stresu związanego ze spóźnieniem.

Kiedy jedziesz autostradą, zjedź na wolny pas, aby uniknąć zdenerwowania i pośpiechu na drodze.

Podziel duże zadania na mniejsze. Na przykład nie próbuj odpowiadać na wszystkie 100 e-maili, jeśli nie musisz – po prostu odpowiedz na kilka z nich.

7. Zrób sobie przerwę

Musisz zaplanować jakiś prawdziwy przestój, aby dać umysłowi czas wolny od stresu. Jeśli jesteś osobą, która lubi wyznaczać sobie cele, na początku może to być dla Ciebie trudne. Ale trzymaj się tego, a zobaczysz zbawienny efekt tych chwil. Odpoczynek jaki możesz zastosować to:

Medytacja

Joga

tai chi

Modlitwa

Słuchanie ulubionej muzyki

Spędzanie czasu na łonie natury

Musisz wygospodarować czas na rzeczy, które lubisz. Staraj się każdego dnia robić coś, co sprawia, że ​​czujesz się dobrze, a to pomoże złagodzić twój stres. To nie musi być dużo czasu – wystarczy nawet 15 do 20 minut. Relaksujące hobby to między innymi:

Czytanie

Robienie na drutach

Wykonywanie projektów artystycznych

Granie w golfa

Oglądanie filmów

Układanie puzzli

Gry karciane i gry planszowe

9. Porozmawiaj o swoich problemach

Jeśli coś Cię niepokoi, rozmowa o tym może pomóc obniżyć stres. Możesz porozmawiać z członkami rodziny, przyjaciółmi, zaufanym duchownym, lekarzem lub terapeutą.

I możesz też rozmawiać ze sobą. Nazywa się to mówieniem do siebie i wszyscy to robimy. Ale aby samorozmawianie pomogło zmniejszyć stres, musisz upewnić się, że jest pozytywne, a nie negatywne.

Słuchaj więc uważnie, co myślisz lub mówisz, kiedy jesteś zestresowany. Jeśli przekazujesz sobie negatywną wiadomość, zmień ją na pozytywną. Na przykład nie mów sobie „nie mogę tego zrobić”. Zamiast tego powiedz sobie: „Mogę to zrobić” lub „Robię, co mogę”.

10. Nie przejmuj się

Zaakceptuj fakt, że nie możesz robić rzeczy idealnie, bez względu na to, jak bardzo się starasz. Nie możesz też kontrolować wszystkiego w swoim życiu. Więc zrób sobie przysługę i przestań myśleć, że możesz zrobić tak wiele. I nie zapomnij zachować poczucia humoru. Śmiech ma zbawienny wpływ na nasze samopoczucie i złagodzenie stresu.

11. Wyeliminuj wyzwalacze stresu

Zastanów się, jakie są największe przyczyny stresu w Twoim życiu. Czy to praca, dojazdy do niej, szkoła? Jeśli jesteś w stanie zidentyfikować, czym one są, sprawdź, czy jesteś w stanie wyeliminować je ze swojego życia lub przynajmniej zredukować.

Jeśli nie możesz zidentyfikować głównych przyczyn swojego stresu, spróbuj prowadzić dziennik stresu. Zanotuj, kiedy stajesz się najbardziej niespokojny i sprawdź, czy możesz określić wzorzec, a następnie znajdź sposoby na usunięcie lub zmniejszenie tych wyzwalaczy stresu.

Każdy z nas doświadcza stresu. Czasami jego odrobina może pomóc ci się skoncentrować, zmobilizować i np. wykonać powierzone zadanie. Ale kiedy stres jest częsty i intensywny, może nadwyrężyć nasze ciało, zdrowie i w efekcie uniemożliwić prawidłowe funkcjonowanie. Znalezienie skutecznych sposobów radzenia sobie ze stresem jest zatem kluczowe.

Podobne artykuły