Bezpieczeństwo w Internecie

Internet jest niezaprzeczalnie jednym z najbardziej istotnych wynalazków dzisiejszego świata. Dowodem na to może być ogromna liczba użytkowników. Jest to także wpływ na wiele dziedzin życia, które bez internetu mogłyby nawet nie funkcjonować. Niemniej jednak, należy mieć na uwadze, że Internet oprócz licznych korzyści wiąże się również z niebezpieczeństwem. Przybiera ono najczęściej postać przemocy w sieci, kradzieży danych i wielu innych oszustw, których ofiarą padają użytkownicy sieci. Wielu ludzi uważa, że ​​im takie niebezpieczeństwo nie grozi, ponieważ korzystają jedynie z przeglądarek internetowych, bądź komunikatorów. Nic bardziej mylnego, okazuje się bowiem, że każdy użytkownik Internetu może paść ofiarą czyhających tam niebezpieczeństw.

Do najbardziej znanych zagrożeń użytkowników Internetu zaliczają się tzw. “wirusy”, czyli złośliwe oprogramowania. Zainfekowane “wirusem” urządzenia mogą zostać zablokowane, a dane znajdujące się na urządzeniu mogą zostać wykradzione (np. dane osobowe, dane bankowe etc.). Niektóre z “wirusów” mają zdolność przejęcia dostępu do kamery komputera, przez co mogą przekazywać informacje o obrazie przez kamerę rejestrowanym. Oczywiście, wraz z pojawianiem się nowych typów złośliwych oprogramowań, pojawiają się także nowe programy antywirusowe. Należy zatem pamiętać o bieżącym ich aktualizowaniu, aby zapewnić swoim urządzeniom i sobie najwyższy poziom ochrony.

Do innych, niezwykle poważnych zagrożeń, jakie niesie za sobą korzystanie z Internetu należy tak zwany “Phishing” oraz wykradanie danych.  Jeśli w sieci, nieodpowiednim miejscu, udostępnimy nasze poufne dane, mogą one zostać upublicznione, podane do informacji niepowołanych osób. Niestety, w Internecie grasują osoby, a nawet całe grupy, których celem jest wyłudzenie, a następnie wykorzystanie dla własnej korzyści danych osobowych użytkowników sieci. Warto o tym pamiętać, kiedy podczas korzystania z Internetu ktoś poprosi o przekazanie twoich danych osobowych.

Posiadając konto na Facebooku, Naszej Klasie lub innym portalu społecznościowym, wiesz, że możesz tam publikować informacje, zdjęcia, filmy. Pamiętaj jednak, że przesyłając zdjęcie z wakacji, lub publikując informację, że jesteś  właśnie na imieninach kolegi, chwaląc się, że po raz kolejny zostałeś dziadkiem lub babcią, przekazujesz informacje ze swojego życia. Aby nie trafiły do niepowołanych osób prawidłowo wybierz ustawienia statusu swojego profilu na prywatny z dostępem tylko dla znajomych, aby uniemożliwić potencjalnym oszustom pozyskiwanie informacji o twoich działaniach czy planach. .

Internet wiąże się z wieloma typami zagrożeń, niemniej jednak istnieje zasady, których przestrzeganie może zapewnić użytkownikom sieci bezpieczeństwo i uchronić ich przed zagrożeniami czyhającymi w sieci.

Do podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci możemy zaliczyć:

  • korzystaj ze zaktualizowanych i sprawdzonych programów antywirusowych. Regularnie sprawdzaj urządzenie w poszukiwaniu złośliwych oprogramowań.
  • Zawsze używaj złożonych i skomplikowanych haseł – unikaj takich, które są łatwe do rozszyfrowania. Zadbaj o to, żeby do każdego profilu mieć zróżnicowane hasła. Dzięki temu, nawet w przypadku kradzieży do jednego z nich, zapewniasz bezpieczeństwo pozostałym.  Możesz także użyć specjalnych programów, które pomagają tworzyć skomplikowane hasła, trudne do rozszyfrowania.
  • Sprawdź czy witryna, z którą się łączysz, posiada certyfikat SSL – to zapewni Ci bezpieczeństwo, że serwer, z którym się łączysz, jest właściwy, a IP nie zostało zmienione. Transakcje internetowe są zdecydowanie bezpieczniejsze, kiedy serwery posiadają certyfikaty SSL – jest to ważne np. Podczas zakupów w sklepach internetowych.
  • W internecie unikaj podawania prywatnych danych – w przypadku ogłoszeń związanych z oferowaniem pracy lub innych usług, gdzie wymagane jest podanie wrażliwych danych osobowych zachowaj szczególną czujność.
  • Staraj się nie korzystać z plików pochodzących z niewiarygodnych źródeł.
  • Nie otwieraj wiadomości e-mail, budzących twoje podejrzenia, a zwłaszcza nie pobieraj załączonych w nich plików czy nie otwieraj linków podanych w takich wiadomościach. Często się zdarza, że zawierają w sobie wirusy.
  • Staraj się być ostrożny podczas nawiązywania relacji z osobami, których nie znasz. Jeśli na portalach społecznościowych do grona znajomych zaprosi cię osoba zupełnie nieznajoma, bezpieczniej  będzie nie przyjmować takiego zaproszenia.
  • Zachowaj ostrożność podczas korzystania ze skróconych adresów URL – mogą okazać się niebezpieczne. Chcąc użyć krótkiego linku, sprawdź czy jest on udostępniony przez kogoś, kogo znasz lub przez inne bezpieczne źródło.
  • Przemyśl dokładnie, zanim udzielisz aplikacji dostępu dodanych z twojego telefonu (np. Danych o lokalizacji urządzenia). Podobnie, zastanów się, zanim zaakceptujesz lub potwierdzisz wszelkie zgody wymagane przez strony internetowe. Potwierdzając, wyrażasz zgodę na dostęp do wielu informacji. Uprzednio powinieneś zapoznać się z treścią regulaminu, na który właśnie się zgadzasz.

Zachowaj ostrożności, w przypadku gdy:

a. Dziwny adres strony internetowej (URL). Najedź kursorem na nazwę i zobacz, co wyświetli się w lewym dolnym rogu ekranu – jeśli nazwa pasuje (sprawdź dokładnie litery), adres jest poprawny.

b. obawiasz się HTTPS – tylko jeśli widzisz ikonę kłódki obok adresu strony, oznacza to, że ruch jest szyfrowany i bezpieczny. Zapobiega to kradzieży poufnych danych (np. numeru karty kredytowej lub hasła).

c. Brak ocen i komentarzy na stronie – jeśli m.in. jesteś na stronie sklepu internetowego, gdzie nie ma opinii użytkowników (np. w formie komentarza pod produktem) i ocen (liczbowych, „gwiazdka”), zastanów się, czy na pewno chcesz dokonać zakupu.

Biorąc pod uwagę, jak ważny stał się Internet, kierujemy się również zasadami savoir vivre. Należy  odnosić się do innych użytkowników sieci z należytą kulturą i szacunkiem. Prawdą jest, że kontakty internetowe są często postrzegane jako mniej ważne, co prowadzi do wielu negatywnych zjawisk, a nawet do cyberprzemocy. Pamiętajmy, aby traktować innych ludzi z odpowiednią kulturą, a także reagować, gdy spotkamy się z nienawistnym zachowaniem. Jeśli napotkasz w sieci osobę, która jest niekulturalna, najlepiej nie kontynuuj z nią rozmowy – dzięki temu zachowasz spokój. Wielu osobom ciężko jest żyć bez Internetu. Niezaprzeczalnie stał się ważnym elementem życia codziennego, bez którego ciężko funkcjonować w obecnym świecie. Należy jednak przy tym pamiętać, aby na równi z benefitami sieci przyglądać się wynikającym z niej zagrożeniom, i odpowiednio się przed nimi zabezpieczać.  Pamiętaj, że Internet stale się zmienia, a co za tym idzie zmieniają się rodzaje zagrożeń – staraj się być na bieżąco, aktualizuj swoją wiedzę i reaguj na nowe zagrożenia. * W artykule wykorzystano informacje z PORADNIKA BEZPIECZNEGO SENIORA – część I, który powstał w ramach projektu Kompetentny trener – bezpieczny senior. Wymiana dobrych praktyk na rzecz skutecznej edukacji dorosłych 55+[2019-1-PL01-KA204-065060].

Podobne artykuły